Złośliwa jesień, wredna zima, czyli kiedy najlepiej montować okna?
Trudne jest życie inwestora budującego dom. Tysiąc spraw do załatwienia, pozwolenia, wybór ekipy, nadzór nad harmonogramem budowy i niezliczone rzeczy, które wychodzą „przy okazji”. A do tego pogoda, która albo nas rozpieszcza, albo denerwuje i trudno na niej polegać snując budowlane plany.
Lista, która się nie kończy…
Każdy, kto kiedykolwiek budował dom wie, że lista spraw do załatwienia zdaje się nie mieć końca. Z tego powodu najłatwiej pracować mając przed oczami harmonogram prac. Opisuje on kolejność tego, co będzie działo się na budowie. Począwszy od wylania fundamentów, poprzez wszystkie prace murarskie i montaż okien, aż po wykończenie wnętrz. Rzeczą, która determinuje wspomnianą kolejność prac jest, m.in. pogoda. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że w naszym klimacie planujemy prace związane z układaniem ocieplenia na II połowę grudnia. Faktem jest, że współczesne materiały budowlane, a także technologie pozwalają nam nieco oszukać aurę, ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy.
Kiedy najlepiej montować okna?
Stolarka okienna ma to do siebie, że nie ulega przeterminowaniu. Odpowiednio składowana może poczekać na swoją kolej kilka miesięcy. Ale dlaczego ktoś miałby kupować stolarkę „na zapas”? Z prostej przyczyny – okres jesienno-zimowy to zazwyczaj czas, w którym producenci zachęcają nas promocjami i dodatkowymi rabatami. Oszczędności są kuszące, ale warto pamiętać o tym, że skrajnie niskie temperatury nie są najlepszym czasem na zewnętrzne prace budowlane.
Kiedy zatem najlepiej montować okna? Klimat w Polsce łagodnieje, aktualna jesień wciąż wprawia w zdumienie i zachwyt – zwłaszcza inwestorów i ekipy budowlane. Pracom budowlanym realizowanym przez większą część roku, sprzyja także dobre położenie geograficzne naszego kraju. Czas na montaż okien mamy więc stosunkowo długi. A konkretnie? Jeżeli gonią nas terminy, montować możemy nawet zimą – jeżeli jest ona łagodna, a temperatura nie spada poniżej pięciu stopni.
Kiedy montować okna drewniane, a kiedy z PVC?
W czasach okien rzemieślniczych, które przygotowywał stolarz, dość istotny był moment ich montażu. Wilgoć, która musiała odparować z tynków i wylewek potrafiła negatywnie wpływać na drewno, z którego zbudowane były okna. To właśnie stąd wzięło się przekonanie, że okna drewniane należy montować po zakończeniu wszystkich prac mokrych. Dzisiaj okna drewniane są budowane w technologii warstwowej, z klejonego drewna, a profile (odpowiednio zabezpieczone) nie są aż tak bardzo podatne na zmiany wilgotności. Oczywiście zupełnie inaczej wygląda to w przypadku okien z tworzywa. Profil nie jest materiałem higroskopijnym, wilgoć nie robi na nim większego wrażenia, więc montaż okien z tego tworzywa jest dowolny. Bez względu na wybraną technologię, należy zadbać o porządne zabezpieczenie okien na czas prac tynkarskich. Profesjonalna i doświadczona ekipa poradzi z tym sobie bez problemu, a w cenę ich usługi często jest już wliczone zabezpieczenie okien i drzwi.
Kiedy montować okna dachowe?
Najważniejsze jest uszczelnienie styku okna z dachem. Przed montażem okien dachowych następuje pokrycie więźby deskami lub membraną oraz przymocowanie rusztu i łat. W przypadku dachówki okno można zamontować w dowolnym momencie, zaś w przypadku blachy – przed dokręceniem arkuszy do rusztu. Bardzo istotne jest dobre wypoziomowanie okna połaciowego, aby dobrze się otwierało. Następnie montuje się kołnierze uszczelniające i paroprzepuszczalne, które odpowiadają za odprowadzanie wody oraz chronią ocieplenie przed wilgocią.
Przed, czy po elewacji?
A co z elewacją? Jak ma się czas jej wykonania do montażu okien? W przypadku technologii warstwowej okna korzystniej zamontować przed położeniem styropianu. Taka kolejność pozwoli lepiej zabezpieczyć miejsce styku ramy z murem, a warstwy ocieplenia na fragmencie ramy. Tutaj także warto skupić się na starannym zabezpieczeniu stolarki przed dalszymi pracami.