Savoir-vivre w drzwiach? Jak się zachować, kogo przepuścić? 5 złotych zasad!
Drzwi. Prosty i nieskomplikowany element każdego budynku, ale mogący wywołać niemałą konsternację. Konsternację, która wcale nie dotyczy ich otwierania … a zachowania w ich obrębie. Wchodzenie, wychodzenie, zasady pierwszeństwa – dużo mówią o naszej znajomości bon-ton i obowiązujących form towarzyskich. Czy znasz je wszystkie? Oto kilka prostych zasad, które warto poznać, przyswoić lub po prostu odświeżyć. Korzystajcie 🙂
1. Jak być dżentelmenem?
Mężczyźni przepuszczają kobiety w drzwiach. Ta zasada jest powszechnie znana i respektowana. Warto jednak zauważyć, że nawet od tego najbardziej naturalnego zachowania istnieją odstępstwa. Przykład? W sytuacji, gdy drzwi otwierają się do wewnątrz, to mężczyzna powinien wejść pierwszy i przytrzymać je kobiecie. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z drzwiami ciężkimi i masywnymi. Przyjmuje się również, że mężczyzna może wejść pierwszy do restauracji i poprowadzić swoją partnerkę do stolika (o ile roli tej nie pełni np. kelner). To stary zwyczaj pochodzący z czasów, gdy karczmy i oberże potrafiły być miejscem niebezpiecznym dla gości.
2. W pracy – kto idzie pierwszy w drzwiach?
Inaczej ma się sprawa, gdy mówimy o sferze biznesowej – zasada pierwszeństwa może zostać złamana. Przełożony może, ale nie musi przepuszczać w drzwiach swoich podwładnych płci żeńskiej. Panowie na wyższych stanowiskach często ustępują pierwszeństwa paniom, ale jeśli stanie się inaczej, nie należy się oburzać. Z kolei przepuszczenie w drzwiach klienta jest wyrazem szacunku i gotowości do współpracy.
3. Mijanie – kto ma pierwszeństwo w drzwiach?
Zasady pierwszeństwa to nie wszystko. Jak zachować się kiedy w drzwiach (np. sklepów, środków komunikacji itp.) mijają się dwie osoby? Według zasad savoir vivre pierwszeństwo ma osoba, która wychodzi z pomieszczenia – bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Powód jest logiczny – osoby wychodzące zrobią miejsce osobom wchodzącym. Oczywiście i od tej reguły mamy odstępstwa. Przepuszczamy ludzi, którym chcemy okazać życzliwość, albo ułatwić wyjście przytrzymując drzwi, np. osobie starszej, słabszej czy opiekunowi z dzieckiem.
4. Jak się zachować w drzwiach wahadłowych?
Zostawmy na chwilę drzwi tradycyjne. Prawdziwym wyzwaniem jest bowiem zachowanie w obrębie drzwi…wahadłowych! Tym bardziej, że najczęściej posługujemy się nimi niewłaściwie. Wchodząc w system drzwi wahadłowych warto odwrócić się i sprawdzić, czy nikt za nami nie idzie i w razie potrzeby przytrzymać je, aby nie uderzyły w osobę stojącą za nami. Często o tym zapominamy.
5. Trzaskanie jest zawsze w złym tonie!
Są i inne zachowania przy drzwiach, których powinniśmy się wystrzegać. Świadczą one bowiem nie tylko o znajomości norm kulturowych, ale wychowaniu w ogóle. Zatrzaskiwanie drzwi tuż przed nosem osobie idącej za nami, przepychanie się, aby wyjść lub wejść szybciej, trzaskanie drzwiami – to wszystko jest w bardzo złym tonie!
I na koniec. Pamiętajmy o jednym. Zasady savoir vivre mają normować zachowania, a zatem ułatwiać nam życie. Nie zawsze są to jednak sztywne reguły – ich interpretacja powinna zależeć od okoliczności, intuicji i pewnego wyczucia. Powodzenia! Zainspiruj się przy okazji naszą nową kolekcją Drzwi Premium Vetrex!