Okno narożne – ciekawy element nowoczesnego budownictwa
Współczesne projekty architektoniczne są wyzwaniem również dla producentów okien. Odpowiedzią na pomysły architektów mogą być narożne okna energooszczędne, które sprawią, że bryła budynku nabierze lekkości i wyjątkowo nowoczesnego charakteru, a do wnętrza będzie wpadać więcej światła słonecznego. Narożne okna pcv doskonale prezentują się w budynkach charakteryzujących się minimalistyczną estetyką, chociaż nie tylko w takiego typu obiektach mogą być wykorzystywane. Okno narożne – ozdoba sama w sobie
Okno narożne – ozdoba sama w sobie
Stosowane są dwa rodzaje konstrukcji okien narożnych – ze słupkiem, integrującym dwie kwatery okienne, bądź bez słupka, gdzie pakiety szybowe łączone są bezpośrednio ze sobą. W pierwszym przypadku specjalny łącznik narożny, wykonany w kolorze stolarki, w przypadku okien PVC wzmocniony jest od wewnątrz stalowym profilem. Łączniki kątowe i rurowe umożliwiają zespolenie poszczególnych elementów przeszklenia pod różnymi kątami. Im prostsza forma projektu, tym korzystniej nietypowe okno zostanie wyeksponowane, szczególnie, że nowoczesne systemy pozwalają na wykonywanie konstrukcji okiennych o znacznych rozmiarach i dowolnych proporcjach – np. zjawiskowych panoramicznych okien PVC ciągnących się niemal przez całą szerokość pomieszczenia. Takie okno sprawia, że nie tylko dostarczamy do pomieszczeń więcej światła, ale również dom staje się jeszcze atrakcyjniejszy wizualnie.
Zestaw narożnych okien stałych dostępnych w Vetrex, tak zwany „Glass Corner”, z szybami łączonymi na step (za pomocą specjalnego silikonu odpornego na warunki atmosferyczne), pozbawione tradycyjnego łącznika kątowego, jest nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwia zastosowanie dużej powierzchni szklanej i uzyskanie spektakularnego efektu. Zewnętrzna powierzchnia szklenia wykonana jest ze szkła hartowanego, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania.
Otwieranie okien narożnych
Narożne okna PCV ze stałym szkleniem, ze względu na swoją konstrukcję, przepuszczają więcej światła słonecznego, a także są tańsze od otwieranych. Jeśli jednak chcemy, aby posiadało dodatkowe funkcje, można zastosować rozwiązania uchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne lub przesuwne. Okna PCV posiadające jedną lub więcej możliwości otwierania są bardziej skomplikowane konstrukcyjnie, dlatego przy ich wyborze warto zastanowić się, z jakich funkcji rzeczywiście będziemy korzystać.
Tajniki montażu
Gwarancją bezpiecznego i długoletniego użytkowania okien pvc jest dopasowanie systemu do wymagań budynku i wielkości przeszkleń. Zastosowanie danego rozwiązania będzie miało wpływ na decyzję dotyczącą metody montażu i wcześniejsze przygotowanie otworu okiennego. W skrajnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z elementami stolarki wielkogabarytowej, gdzie przenoszone są duże obciążenia, wymagania konstrukcji są bardzo restrykcyjne. Wówczas wokół okna wykonywana jest specjalna rama żelbetowa stanowiąca element układu konstrukcyjnego budynku.
Oszczędność energii
Ze względu na swoją budowę, duże przeszklenia bez słupka charakteryzują się nieco słabszymi parametrami w zakresie ciepłochronności, w porównaniu z oknami ze słupkiem systemowym. W przypadku stolarki ze słupkiem, ciągłość izolacji zachowana jest konstrukcyjnie, a w przeszkleniach bezsłupkowych – jedynie przy pomocy uszczelek. Jeśli jednak zależy nam najbardziej na estetyce – warto rozważyć okno bez słupka w wersji nieotwieranej, które zapewni izolacyjność na poziomie standardowych rozwiązań typu fix (stałe szklenie), skutecznie chroniąc przed stratami ciepła. Po fachową ocenę projektu i pomoc w dobraniu najodpowiedniejszego rozwiązania warto zwrócić się do profesjonalnego doradcy, z którym można się spotkać w jednym z Autoryzowanych Salonach Sprzedaży Vetrex.