
Drzwi balkonowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu?
Wybór drzwi balkonowych do nowego wnętrza nie musi być trudny, choć lepiej nie zostawiać tej decyzji na sam koniec realizacji. Jak dobrać system tarasowy, które nie tylko będzie imponował swoimi przeszkleniami, ale też zapewni komfort domownikom? I co warto wiedzieć, zanim zlecisz montaż fachowcom?
Jak wybrać drzwi balkonowe do wymarzonego wnętrza?
Każdego ranka promienie słońca zalewają wnętrze Twojego nowego domu miękkim, naturalnym światłem. Na zewnątrz – zielony taras, który tylko czeka na letnie wieczory, gdy stanie się przedłużeniem Twojego salonu. Brzmi pięknie, prawda?
Aby ta wizja się ziściła, musisz potraktować drzwi balkonowe jako jeden z najważniejszych elementów aranżacji i nie zostawiać ich wyboru na sam koniec. Raz, że będą one zajmowały centralne miejsce w przestrzeni wnętrza, a dwa – trzeba przecież uwzględnić montaż stolarki w trakcie prac wykończeniowych.
Na pewno masz już pomysł na to, jak ma wyglądać przejście między wnętrzem a tarasem, albo jak duże mają być Twoje wymarzone przeszklenia. My skupimy się na tych bardziej praktycznych kwestiach.
Nie każde drzwi otwierają się tak samo
Systemy drzwi balkonowych dzieli się przede wszystkim ze względu na… sposób ich otwierania.
Najprostszym rozwiązaniem są drzwi rozwierane – czyli te, które zobaczysz na balkonach w większości bloków. Otwierają się tak samo, jak standardowe drzwi wejściowe; są proste, stosunkowo tanie, ale zajmują po otwarciu sporo przestrzeni w pomieszczeniu i raczej wykluczają montaż większych przeszkleń.
Szukasz także drzwi zewnętrznych? Sprawdź drzwi premium 70 z szybą w naszej ofercie!
Jeśli aranżujesz dom wolnostojący i masz do dyspozycji otwór tarasowy o dużej szerokości, systemy przesuwne dadzą Ci znaczniej więcej możliwości. Nie zablokują cennych metrów kwadratowych we wnętrzu, bo po otwarciu skrzydła schowają się za sobą. Pozwolą na większą powierzchnię szklenia – nawet do 6,5 metrów szerokości oraz 2,7 m wysokości w systemach vetrexMotion. I będą… zaskakująco lekkie.
Systemy przesuwne mają kilka rodzajów. Do wyboru masz drzwi:
Podnoszono-przesuwne – otwiera się je poprzez delikatne uniesienie skrzydła jezdnego i przesunięcie go po prowadnicy, ukrytej w dolnej futrynie. Samo skrzydło może ważyć nawet 300 kg, ale… wymaga niewielkiej siły, porównywalnej do uniesienia dorosłej kotki. Kolejna zaleta – niski próg. Najwyższy element nie powinien wystawać na więcej niż kilka milimetrów; w systemach vetrexMotion szyna jezdna mierzy zaledwie 4 mm. Dla starszych, dla dzieci, ale i dla osób niepełnosprawnych jest to prawdziwe rozwiązanie „bez barier”. Dla pozostałych domowników też będzie bardzo wygodne!
Uchylno-przesuwne – otwierane poprzez uchylenie skrzydła, a potem – przesunięcie po prowadnicach w górnej i dolnej futrynie. Sprawdzają się lepiej przy mniejszych przeszkleniach (maks. szerokość w naszych systemach – 2,7 m; wysokość – 2,5 m); w porównaniu z drzwiami podnoszono-przesuwnymi mają też nieco wyższy próg. Ale z drugiej strony, można je uchylić do wentylacji pomieszczenia, tak jak najzwyklejsze okno – bez konieczności otwierania całego skrzydła.
Odstawno-przesuwne – otwiera się je przez delikatne odciągnięcie skrzydła od ramy, a potem przesunięcie po prowadnicach. Jeśli chcesz tylko wpuścić trochę powietrza do wnętrza – możesz pozostawić skrzydło odstawione od ramy, bez przesuwania. Resztą zajmą się (niewidoczne od zewnątrz) szczeliny wentylacyjne. W naszych systemach możliwy jest montaż przeszklenia o szerokości do 3,38 m i wysokości do 2,5 m.
Bezpieczeństwo, termoizolacja, akustyka – na co zwrócić uwagę?
Najlepsze drzwi balkonowe do domu rozpoznasz po tym, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Czyli po ich specyfikacji.
Bezpieczeństwo
Spokojny sen w czasie wakacji jest bezcenny. Dlatego kupując drzwi balkonowe dobrze, abyś miał pewność, że możesz im w 100% zaufać – nawet gdy Ciebie nie będzie w domu.
- Najważniejsze – zaczepy antywyważeniowe. Dla włamywaczy wyważenie okna jest najbardziej sensowym sposobem, aby dostać się do wnętrza bez wybijania szyb. Zaczepy na obwodzie mocno im to utrudnią; im takch “grzybków” jest więcej, tym lepiej. 2-3 zaczepy to dla nas minimum.
- Jeżeli planujesz instalację systemu alarmowego (a warto), dobrze, aby drzwi miały wmontowane kontaktrony. To małe czujniki magnetyczne, które wykryją nieautoryzowane otwarcie drzwi z zewnątrz i natychmiast prześlą informacje o tym do systemu… co uruchomi alarm.
- Zwróć uwagę na pakiety szybowe. Czy są wklejone na stałe (co uniemożliwia wypchnięcie szyby z ramy), laminowane (z folią klejącą między warstwami szkła, dzięki której po rozbiciu szyby kawałki pozostają na folii, utrudniając wejście do wnętrza) i/lub hartowane (co kilkukrotnie zwiększa wytrzymałość szkła)?
- Plusem będzie też blacha przeciwrozwierceniowa – utrudni ona sforsowanie klamki od zewnątrz.
Pamiętaj: dla pełnego bezpieczeństwa drzwi balkonowe powinny spełniać takie same standardy jak trwałe drzwi wejściowe!
Akustyka
Spokój może też oznaczać… błogą ciszę, w dzień i w nocy. Jeśli szukasz drzwi, które Ci ją zapewnią – liczy się przede wszystkim współczynnik Rw. Określa on, o ile decybeli szyby będą tłumić dźwięk przy zamkniętych drzwiach. W spokojnej okolicy w zupełności wystarczy Rw na poziomie 30-32 dB; niedaleko dróg o dużym natężeniu – przynajmniej 35-40 dB. W miejscach o szczególnym natężeniu hałasu, na przykład koło lotnisk, zalecany może być montaż szyb o izolacyjności nawet 45 dB.
Przeglądając specyfikację drzwi balkonowych radzimy zwrócić uwagę też na to, ile warstw ma pakiet szybowy – im więcej, tym ciszej powinno być we wnętrzu.
Termoizolacja
Co do termoizolacji – tu znów najważniejsze są szyby. Każda kolejna warstwa w pakiecie szybowym będzie redukować straty energii. Tym lepiej, jeśli w pakiecie znajdą się też ciepłe ramki międzyszybowe – one z kolei absorbują wilgoć zgromadzoną między warstwami i redukują przy tym ryzyko skraplania się pary na szybie wewnętrznej.
Upewnij się także, że w drzwiach zamontowane są tzw. ciepłe progi – przez dolne krawędzie ucieka sporo ciepła – i sprawdź liczbę uszczelek (zgodnie z już ustaloną zasadą, im ich więcej, tym lepiej).
Ważne: poziom izolacji termicznej opisuje się trzema parametrami. Uw to współczynnik przenikania ciepła całych drzwi/okien, Ug – samej szyby, zaś Uf – ramy. Od 2021 roku w Polsce Uw dla drzwi balkonowych powinno wynosić maksymalnie 0,9 W/(m²·K). Przy niższych wartościach, jakie zapewniają drzwi balkonowe energooszczędne lub nasze okna V74 o świetnej termoizolacji, możesz liczyć na jeszcze większy komfort.
Jakim jeszcze parametrom warto się przyjrzeć?
I oczywiście, ważnych kwestii jest więcej. Istotnymi parametrami są też na przykład:
- Przepuszczalność powietrza – opisuje szczelność szyb. Wyraża się ją w klasach, od 1 do 4; im wyższa, tym mniej powietrza przeniknie przez zamknięte drzwi.
- Odporność na obciążenie wiatrem – czyli „sztywność” szyb. Najniższy poziom to A1, najwyższy – C5.
- Wodoszczelność – określa, przy jakim wietrze woda będzie przeciekać do wnętrza w trakcie opadów. Na poziomie A1 nie pomoże nawet bezwietrzna pogoda, na poziomie 9A – drzwi pozostaną szczelne przy nawałnicach powyżej 100 km/h.
Bez odpowiedniego montażu nawet najlepsze drzwi nie spełnią swojego zadania
Wszystko to nie będzie miało większego znaczenia, jeśli drzwi nie zostaną prawidłowo zamontowane. Nawet małe błędy mogą odbić się na tym, jak skutecznie drzwi będą chronić przed ucieczką ciepła czy gromadzeniem się wilgoci wewnątrz budynku.
Przez długie lata stolarkę praktycznie wszędzie montowano „na pianę”. Ale to nie jest dobra (ani tym bardziej opłacalna) droga. Pianka poliuretanowa nie jest odporna na czynniki zewnętrzne i, siłą rzeczy, będzie z czasem degradować pod wpływem wilgoci, niskich temperatur i promieniowania UV. A to przełoży się na gorsze właściwości izolacyjne.
Dlatego też lepiej jest powierzyć to zadanie fachowcom i zdecydować się na nieco bardziej czasochłonny montaż warstwowy. Nazywa się go też „ciepłym montażem” – i nie bez powodu. Co prawda dalej wykorzystuje się tu piankę montażową, ale tylko jako wypełnienie środkowe; dodatkowo otacza się ją dwiema warstwami folii (paroizolacyjną od wewnątrz, paroprzepuszczalną z zewnątrz), które chronią piankę przed wpływem czynników atmosferycznych.
I tylko taki sposób montażu da Ci pewność, że drzwi balkonowe będą chronić dom przed wilgocią, wiatrem i stratami energii w 100% zgodnie ze specyfikacją producenta.
Potrzebujesz naszej pomocy? Szukaj salonów Vetrex z Certyfikatem montażu; nasi specjaliści zajmą się montażem drzwi balkonowych krok po kroku i powiedzą Ci, jak je regulować przez kolejne lata!