Czy warto kupować okna energooszczędne?
Energooszczędność to termin, który na dobre zagościł w branży stolarki otworowej. Trudno dzisiaj spotkać osobę, która odwiedzając salon sprzedaży, nie zapytałaby o parametry związane z izolacją termiczną. Większość nabywców poszukuje „ciepłych” okien i drzwi, bo zdaje sobie sprawę z tego, że nowoczesna stolarka służy nie tylko do oddzielania przestrzeni domowego wnętrza od klimatu panującego na zewnątrz, ale również pozwala ograniczyć rachunki za ogrzewanie.
W jaki sposób zweryfikować, czy okno jest produktem energooszczędnym?
Jednym ze wskaźników, na który przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, jest współczynnik przenikalności cieplnej – Uw. Uzyskanie korzystnego parametru Uw uzależnione jest od elementów konstrukcji okna i jego wyposażenia, o czym pisaliśmy już w jednym z poprzednich artykułów na blogu: Okna energooszczędne. Nie jest on jednak jedynym wskaźnikiem, świadczącym o odpowiedniej izolacji termicznej. Żeby poznać rzeczywistą energooszczędność stolarki, musimy też znać współczynnik przepuszczalności powietrza. Mówi on nam, ile powietrza przy określonych warunkach pogodowych (czyli przy danej różnicy ciśnienia), przedostanie się przez okna. Tylko zestawienie obu parametrów zobrazuje nam faktyczny poziom strat energii. Skoro wiemy już na co zwrócić uwagę przy wyborze okien, warto też zadać sobie kolejne pytanie…
Ile tak naprawdę możemy zaoszczędzić kupując ciepłą i szczelną stolarkę?
Z pomocą przychodzi kalkulator, który udostępniamy poniżej. Jak on działa?
Kalkulator oszczędności
Okna Premium
System – Wybierz – – Wybierz -V90+V82 ProSafeV82 Black DesignV82V70 Optimal BlackWybierz systemPowierzchnia okienWprowadź powierzchnię okien [m2]Przelicz
Okna standardowe
Okna zgodne z warunkami technicznymi obowiązującymi od 01.01.2017 r.
Współczynnik przenikania ciepła Uw3: | 1.1 W/m2*K |
---|---|
Przepuszczalność powietrza4: | 1.5 m3/h*m2 |
Powierzchnia okien [m2]:
Po lewej stronie kalkulatora, w miejscu, gdzie widnieje nagłówek „Okna premium”, z listy rozwijanej wybieramy interesujący nas system z oferty Vetrex. Następnie poniżej wpisujemy powierzchnię okien, która ma być zastosowana w inwestycji i klikamy „Przelicz”. Poniżej pokaże się suma, jaką możemy zaoszczędzić w przeciągu 20 lat, jeżeli zdecydujemy się na zakup danego sytemu Vetrex zamiast stolarki standardowej przy założeniu, że sezon grzewczy trwa od października do kwietnia, a roczny wzrost kosztu energii to około 3%.
Dokonując obliczeń, kalkulator uwzględnia współczynniki przenikalności cieplnej oraz przepuszczalności powietrza. Oprócz tego w kalkulacji wykorzystano poniższe założenia:
- Przyjęty koszt 1 kWh wynosi 0,28 zł – jest to koszt wytworzenia jednostki energii przy użyciu gazu ziemnego. Przy wykorzystaniu innych źródeł energii koszt ten będzie zmienny. Przykładowo – ogrzewanie domu energią elektryczną wyniesie około 0,60 zł za 1 kWh, natomiast tzw. „ekogroszkiem” – około 0,23zł za 1 kWh.
- Współczynnik przenikania ciepła (Uw) dla okien Vetrex wskazany jest dla okna referencyjnego o wymiarach: 1230 x 1480 mm. W przypadku stolarki o większych gabarytach, parametr ten będzie jeszcze korzystniejszy.
- Współczynnik przenikania ciepła dla tzw. okien standardowych przyjęto na podstawie wymagań prawa budowlanego zapisanego w „Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, które zaczęły obowiązywać od 01.01.2017 r.
- Przepuszczalność powietrza dla okien Vetrex przyjęto na podstawie badań dla drzwi balkonowych, a więc takich, które z racji swojej konstrukcji są mniej szczelne niż okna jednoskrzydłowe. Można więc założyć, że jeżeli w danym obiekcie zamontowano więcej okien jednokwaterowych, oszczędności będą większe.
- Dla okien standardowych przyjęto średnią wartość klasy 4 współczynnika przepuszczalności powietrza, czyli 1,5 m3/h*m2, wg normy PN-EN 12207:2001 Okna i drzwi. Przepuszczalność powietrza.
Klasa 4 jest najlepszą ustandaryzowaną klasą przepuszczalności powietrza, a jej wartość może się kształtować od 0 do 3 m3/h*m2.
Określanie stolarki mianem „energooszczędnej” ma swoje praktyczne uzasadnienie.
Dzięki nowoczesnym i dobrze wyposażonym oknom i drzwiom nie tylko powstrzymamy ucieczkę ciepła, które może się przedostawać przez nieszczelne przeszklenia, ale również, co ma bezpośrednie przełożenie na domowy budżet, oszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Wielkości te w perspektywie kilkudziesięciu lat mogą złożyć się na imponującą kwotę liczoną w dziesiątkach tysięcy złotych.