Co to znaczy okno energooszczędne?
Okna energooszczędne
Budowa domu to inwestycja na długie lata, dlatego podczas jej planowania wiele kwestii należy skrupulatnie przemyśleć. Jedną z nich jest koszt całego przedsięwzięcia. Na rachunek ekonomiczny będą się składały koszty budowy, ale także eksploatacji. Nie trzeba nikogo przekonywać, że materiały o wyższej klasie izolacyjnej wpłyną znacząco na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Elementy konstrukcji okna, które wpływają na współczynnik izolacji termicznej Uw, to: pakiety szybowe, ramki dystansowe, powłoka niskoemisyjna, ramy, klin izolacyjny, uszczelki i okucia, o które warto dopytać Autoryzowanego Sprzedawcę. Odpowiednie zestawienie tych parametrów pozwoli zminimalizować utratę ciepła z pomieszczeń.
Pakiety szybowe
Ważniejszym elementem, wpływającym na ubytek ciepła, są oczywiście szyby. Ponieważ są one lepszym izolatorem niż ramy, bardzo korzystne będą duże przeszklenia, takie jak drzwi tarasowe czy lukarny. Im większą część powierzchni w oknie zajmuje szyba, tym korzystniejsze są parametry całej konstrukcji. Już w przypadku pakietów energooszczędnych dwukomorowych (3-szybowych) przy współczynniku przenikalności cieplnej szyby (Ug) wynoszącym 0,5 W/m2*K, można uzyskać ochronę przed chłodem prawie tak skuteczną jak murowana ściana.
Ramki dystansowe
Energooszczędne pakiety szybowe niski współczynnik izolacji zawdzięczają specyficznej konstrukcji. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi taflami szkła wypełnia gaz szlachetny, przewodzący ciepło w mniejszym stopniu niż powietrze. Aby ograniczyć przekazywanie ciepła z jednej szyby na kolejną rozdzielają je dodatkowo tzw. ramki dystansowe Master Therm, wykonane z tworzywa o właściwościach izolacyjnych, w odróżnieniu od standardowej stolarki, gdzie element ten wykonywany jest z aluminium przewodzącym temperaturę.
Powłoka niskoemisyjna
W nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się szyby powlekane warstwą z tlenku metalu, tzw. powłoką niskoemisyjną, która przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne o krótkiej długości fali i nie wypuszcza promieniowania niskotemperaturowego. W praktyce oznacza to, że do pomieszczenia wpada przez szybę ciepło słoneczne, natomiast nie jest wypuszczane na zewnątrz.
Profile okienne
Jak wspominaliśmy wcześniej, procentowy udział powierzchni okna, jaki stanowią profile okienne, przekłada się na skuteczność ochrony przed chłodem. W systemach energooszczędnych, gdzie montowane są szersze pakiety szybowe, stosuje się profile o większej liczbie komór i większej głębokości zabudowy – nawet 70-90 mm. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskiwane parametry wpłyną korzystnie na właściwości termiczne okien.
Elementem wielokomorowych profili okiennych może być również klin izolacyjny. Umieszczany w środkowej komorze profilu hamuje przepływ powietrza o różnych temperaturach pomiędzy komorami. Najczęściej wykonywany jest ze spienionego polistyrenu – tworzywa dobrze znanego ze swoich właściwości izolacyjnych.
Uszczelki
Bardzo istotnym elementem nie tylko izolacji cieplej, ale i akustycznej, są uszczelki. Dzięki sprężystości i elastyczności minimalizują powstawanie szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami okna. Aby zbyt szybko nie ulegały zniszczeniu lub sparceniu, obecnie wykonuje się je z tworzyw odpornych na wilgoć i działanie ekstremalnych temperatur, a także uszkodzeń mechanicznych. W nowoczesnych oknach takiej klasy jak okna Vetrex, uszczelki stosowane są w trzech płaszczyznach, co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej ochrony przed chłodem.
Okucia
Istotny wpływ na izolacyjność okien będzie miał sposób ich otwierania. Najszczelniejsze będą okna nieotwierane – tzw. witryny. Najtrudniej szczelność będzie zachować dla drzwi harmonijkowych i przesuwnych, które mimo że charakteryzują się ergonomią użytkowania, właśnie ze względu na specyficzną budowę, pozwalają na ucieczkę ciepła w większym stopniu niż tradycyjne okna uchylno-rozwierne. Ciekawym rozwiązaniem, wpływającym na polepszenie tych parametrów, będą tzw. zawiasy ukryte. Umieszczane w wewnętrznej płaszczyźnie złożonych profili nie powodują odkształcania się uszczelek, jak ma to miejsce w przypadku okuć tradycyjnych.
Kluczowy jest montaż
Wszystkie te elementy, odpowiednio połączone w gotowy produkt, tworzą skuteczny pakiet izolacyjny i zabezpieczają dom przed nadmiernym wpływem warunków atmosferycznych. Ostatnim i kluczowym elementem, o który należy zadbać jest montaż. Przeszkolony specjalista powinien upewnić się, że otwory okienne zostały optymalnie przygotowane, następnie wykonać montaż w odpowiedniej technologii, a na koniec sprawdzić jego poprawność. W razie potrzeby powinien udzielić wskazówek, jak należy zabezpieczyć stolarkę okienną do momentu zakończenia innych prac budowlanych. Ekipy montażowe z Autoryzowanych Salonów Sprzedaży są certyfikowane przez producenta, co oznacza że mają szeroką wiedzę na temat produktów i najlepszych technik montażu. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności są też pierwszym kontaktem, gdzie najszybciej można uzyskać pomoc i znaleźć korzystne rozwiązanie.