Gwarancja na stolarkę i reklamacja okien i drzwi – co musisz wiedzieć?
Wymiana lub zakup stolarki do nowego domu to spory wydatek i inwestycja na lata. Każdemu inwestorowi zależy więc, by działała bez zarzutu. Jak dbać o okna, by tak było? Jakie są podstawowe warunki gwarancyjne? Jak i kiedy złożyć reklamację? Sprawdź porady ekspertów Vetrex.
Przymierzasz się do kupna okien lub drzwi i zastanawiasz się, jakie prawa Ci przysługują, a jakie obowiązki czekają Ciebie jako klienta? Dziś przeprowadzimy Cię przez meandry takich pojęć jak rękojmia, gwarancja i reklamacja. Z tekstu dowiesz się również, jak prawidłowo złożyć reklamację na okna i lub drzwi Vetrex oraz jak wygląda proces jej rozpatrywania. Tekst powstał przy współpracy z Anną Nikoniuk i Bartoszem Szenfeldem, ekspertami z Działu Reklamacji Vetrex, którzy odpowiedzieli na najczęściej zadawane przez klientów pytania.
Ochrona pozakupowa klientów wedle prawa
Nad bezpieczeństwem Twojego zamówienia czuwa ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. Jakie kwestie reguluje? Przede wszystkim zasady dotyczące zawierania umów pomiędzy klientem a sprzedawcą. Kupując okna lub drzwi Vetrex zawierasz umowę pisemną z salonem sprzedaży, który z jednej strony ma obowiązek dostarczyć Ci stolarkę, z drugiej w przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących jej działania, staje się Twoim pierwszym kontaktem.
To, co dla Ciebie jako klienta powinno być istotne, to uprawnienia wynikające z rękojmi. Rękojmia przysługuje Ci na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego i jest podstawą prawną do złożenia reklamacji. Z tego prawa możesz skorzystać, gdy dostarczony towar jest niezgodny z zamówieniem lub, gdy przybył do Ciebie wadliwy.
O czym musisz pamiętać? Jeżeli wada zostanie wykryta w ciągu 12 miesięcy od dostarczenia stolarki, przyjmuje się, że jest to wada fabryczna (istniejąca w chwili wydania produktu). Po tym czasie (a do upływu 24 miesięcy od dnia wydania stolarki), będziesz musiał złożyć zapewnienie i dowód na to, że wada nie pojawiła się w wyniku nieprawidłowego użytkowania.
Jaka jest wobec tego różnica między rękojmią, a gwarancją? Przede wszystkim gwarancja jest dobrowolną deklaracją producenta, a nie obowiązkiem wynikającym z Kodeksu Cywilnego. Ponadto gwarancji zwykle udziela producent, nie salon sprzedaży (tzw. gwarancja producencka). Salon sprzedaży, jako strona z którą zawierasz umowę kupna – sprzedaży, odpowiada z tytułu rękojmi.
Ponadto uprawnienia z tytułu rękojmi wygasają po upływie dwóch lat od momentu dostarczenia produktu, co oznacza, że po tym czasie, nie możesz rościć sobie prawa do naprawy lub wymiany elementów okna czy drzwi na tej podstawie. Gwarancja z kolei może być udzielona na czas dowolnie wskazany przez producenta. Dodatkowo, w przeciwieństwie do gwarancji, rękojmia nie pozwala na odnowienie okres uochrony po wymianie produktu na nowy czy jego istotnej naprawie. czyli nie przysługuje Ci dodatkowy okres ochrony, jeżeli któryś z elementów okna poddano wymianie.
Gwarancja na okna Vetrex – co zyskujesz?
Naszym priorytetem jest Wasz spokój. Nie tylko przez dostarczanie produktów, które mają chronić Wasze domy, ale także zapewniając Wam bezpieczne zakupy i poczucie dobrego wyboru. Z myślą o wszystkich, którzy kupują okna i drzwi naszej produkcji, przygotowaliśmy ofertę przedłużonej gwarancji. Jednej z najdłuższych na rynku. Twoje drzwi mogą być objęte gwarancją przez aż 5 lat, a okna nawet 9. By skorzystać z przedłużonej gwarancji na stolarkę, należy ją kupić w Autoryzowanym Salonie Sprzedaży i regularnie dokonywać odpłatnych, udokumentowanych przeglądów serwisowych w jednym z naszych Autoryzowanych salonów. Adres najbliższego znajdziesz na naszej stronie www.
Co obejmuje gwarancja podstawowa i gwarancja rozszerzona?
Podstawowa gwarancja na okna Vetrex
Rozszerzona gwarancja na okna Vetrex
Podstawowa gwarancja, a gwarancja rozszerzona na drzwi Premium
Szczegółowy wykaz elementów stolarki, które poddane są gwarancji znajdziesz na naszej stronie www.
Co zyskujesz korzystając z oferty gwarancyjnej Vetrex?
- Przede wszystkim oszczędność. Szczelność okien jest zachowana, dlatego wnętrza są skutecznie chronione przed utratą ciepła, zapewniając niskie rachunki za ogrzewanie.
- Ponadto poczucie bezpieczeństwa. Doskonały stan uszczelek okien i drzwi chroni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, zabezpieczając wnętrze mieszkania przed zalaniem.
- W końcu spokój. Zadbane okna gwarantują dobrą izolacyjność akustyczną, która efektywnie ogranicza hałasy dobiegające z zewnątrz.
Jakie prawa Ci przysługują w trakcie trwania gwarancji? Jeżeli produkt nie będzie zdatny do użytku zgodnie z jego normalnym przeznaczeniem na skutek wad produkcyjnych, masz prawo do bezpłatnej naprawy lub wymiany produktu na nowy.
Co zrobić, by nie stracić gwarancji?
Niewielu klientów wie, ale znaczna większość usterek okien i drzwi wynika z ich nieprawidłowego użytkowania oraz braku cyklicznej regulacji. O tym, co najczęściej psuje się w oknie, przeczytacie w naszym poprzednim wpisie. Regulacja i serwisowanie okien nie tylko przedłuża ich niezawodność, ale jest też podstawowym warunkiem zachowania gwarancji. – Najważniejszym obowiązkiem klienta chcącego zachować prawo do gwarancji są udokumentowane, okresowe przeglądy okna realizowane co 2 lata. By mieć pewność, że przeprowadzone zostaną prawidłowo, rekomendujemy skorzystać z usług certyfikowanych serwisantów. – wyjaśnia Anna Nikoniuk z Działu Reklamacji Vetrex.
Adres najbliższego Autoryzowanego Salonu Sprzedaży znajdziesz na naszej stronie w zakładce “Znajdź Salon”. By uniknąć usterki, musisz również dbać o okna i drzwi – regularnie je czyścić i konserwować. Jak to robić prawidłowo? Zajrzyj do naszej Instrukcji Użytkownika.
W przypadku drzwi wejściowych pojawia się jeszcze jedno zagadnienie, o którym warto wspomnieć. Jeżeli zdecydujesz się na zakup drzwi z zasuwnicą standardową, wymagane jest ich zadaszenie. Jest to podstawą gwarancji na stolarkę drzwiową. Drzwi Vetrex nie wymagają zadaszenia tylko wtedy, gdy zastosowana zostanie zasuwnica automatyczna. Wówczas wystarczy drzwi tak osadzić, by ich płaszczyzna zewnętrzna była cofnięta o ok. 10 cm od płaszczyzny elewacji.
Chcesz skorzystać z przedłużonej gwarancji? Pamiętaj, by w terminie 1 roku od montażu zlecić przegląd „0” (zerowy), podczas którego musi zostać wypełniona karta przeglądu serwisowego przez przedstawiciela Autoryzowanego Salonu Sprzedaży Vetrex. Każdy kolejny serwis musisz zgłosić minimum 30 dni przed obowiązkową datą przeglądu, który jest dodatkową, płatną usługą.
Czego nie obejmuje gwarancja Vetrex?
Zależy nam na tym, by zakupione przez Ciebie okna lub drzwi służyły jak najdłużej. Jednak nie wszystkie naprawy możemy zrealizować bezpłatnie w ramach umowy gwarancyjnej. Czego nie obejmuje gwarancja Vetrex?
- czynności przewidzianych w instrukcji użytkowania, do których jesteś zobowiązany na własny koszt (w tym cyklicznej regulacji),
- uszkodzeń mechanicznych (np. zniekształcone okucia czy zbita bądź pęknięta szyba), chemicznych lub tych, które wynikają z kontaktu z wysoką temperaturą za które nie jesteśmy odpowiedzialni oraz tych, które są wynikiem nieprawidłowego użytkowania stolarki,
- uszkodzeń i wad wynikających z nieprawidłowego transportu i montażu na własną rękę oraz samodzielnych przeróbek i napraw. Pamiętaj – chcesz ich uniknąć? Współpracuj tylko ze sprawdzonymi salonami sprzedaży i montażystami.
Okno lub drzwi się psują – jak prawidłowo złożyć reklamację?
– Przede wszystkim skontaktować się z salonem sprzedaży, w którym klient dokonał zakupu – wyjaśnia Bartosz Szenfeld z Działu Reklamacji. Najlepiej w tym celu udać się do salonu, ewentualnie skontaktować się mailowo lub telefonicznie. Sprzedawca ma obowiązek w ciągu 14 dni od zgłoszenia reklamacji poinformować Cię o podjętych działaniach. Co warto podkreślić, nie jest to równoznaczne z uznaniem lub odrzuceniem reklamacji. Zwykle odbywa się to telefonicznie lub pisemnie. – tłumaczy Bartosz Szenfeld.
W salonie sprzedaży klient powinien złożyć 3 dokumenty:
- wypełnioną Książkę Gwarancyjną (w przypadku zgłoszenia gwarancyjnego),
- dowód zakupu stolarki,
- szczegółowy opis usterki (najlepiej wraz z dokumentacją zdjęciową).
Po złożeniu reklamacji przedstawiciel naszego Salonu Sprzedaży, by ocenić przyczynę usterki okna lub drzwi w ramach usługi weryfikacyjnej odwiedzi Cię lub poprosi o dostarczenie dokumentacji zdjęciowej.
Co dzieje się dalej, po wizycie weryfikacyjnej? – W przypadku zgłoszenia reklamacyjnego na podstawie uprawnień wynikających z rękojmi, reklamacje rozpatrywane są przez Salon Sprzedaży. Bywa jednak, że pracownicy salonu mają wątpliwości dotyczące roszczeń reklamacyjnych. Wówczas dokumentację przekazują nam, a my ją niezwłocznie opiniujemy. W przypadku gwarancji – istnieje obowiązek usunięcia usterki w ciągu 21 dni od jej pozytywnego rozpatrzenia, a jeżeli stolarka wymaga wymiany elementów okna, powinno to zająć maksymalnie 60 dni – wyjaśnia Bartosz Szenfeld.
O czym jeszcze powinieneś wiedzieć? Ekspertom z Działu Reklamacji zadaliśmy również kilka najczęściej pojawiających się w Social Media pytań.
Mój salon sprzedaży już nie istnieje, co teraz?
Pierwszym kontaktem w przypadku reklamacji jest salon sprzedaży, u którego klient zamówił stolarkę. Bywa faktycznie jednak tak, że sklep zostaje zamknięty. Najczęściej procedurę reklamacyjną przejmujemy my, jako producent. I to nasi przedstawiciele kontaktują się z klientem w sprawie oględzin i ewentualnej naprawy.
Serwisant oddelegowany przez salon sprzedaży nie naprawił okna. Co teraz?
W takich sytuacjach zwykle Salon Sprzedaży sam się z nami kontaktuje, a my delegujemy naszych ekspertów, by zweryfikowali i naprawili usterkę.
Kupiłem okna na pół roku przed montażem. Od kiedy obowiązuje moja gwarancja?
Okres gwarancji rozpoczyna się od dnia dostarczenia stolarki do Salonu Sprzedaży. Maksymalnie ten okres może zostać przesunięty o jeden miesiąc.
Pamiętaj! Na wszelkie pytania dotyczące wyboru okien i drzwi, zasad ich pielęgnacji i serwisowania oraz warunków przedłużonej gwarancji Vetrex odpowiedzą eksperci z Salonu Sprzedaży Vetrex. Zastanawiasz się nad zakupem? Odwiedź naszą stronę i znajdź Autoryzowanego Sprzedawcę Vetrex w swojej okolicy.